Z OSTRAVY

Startuje prodej vstupenek na Hudební maraton Leoše Janáčka

V letošním roce si hudební svět připomíná 90. výročí úmrtí jednoho z největších českých skladatelů Leoše Janáčka. Na sklonku roku oslavíme 100. výročí vzniku Československé republiky. Na obě výročí reaguje Janáčova filharmonie Ostrava, která pro své posluchače připravila čtyřdenní víkendový festival Hudební maraton Leoše Janáčka. Ten je závěrečným vyvrcholením projektu Janáček Ostrava 2018.

K celorepublikové oslavě významného výročí velkého českého skladatele se připojily i další ostravské kulturní i vzdělávací instituce, které po celý rok 2018 vytvářejí v Ostravě zajímavé koncerty, divadelní představení a nápadité akce související s životem a dílem skladatele. Program na následující měsíce naleznete zde

Janáčkův rok v Ostravě vyvrcholí na sklonku října (25. až 28.) čtyřdenním víkendovým festivalem nazvaným Hudební maraton Leoše Janáčka, kterým pořadatel festivalu, Janáčkova filharmonie Ostrava, uzavře celý projekt Janáček Ostrava 2018 a zároveň oslaví 100. výročí samostatné Československé republiky. Hudební maraton Leoše Janáčka nabídne ve čtyřech dnech silnou koncentraci Janáčkovy tvorby. „Kde jinde můžete slyšet skoro 40 skladeb jednoho skladatele na 17 koncertech během čtyř dní? Jedná se o první akci podobného ražení v České republice, pro jejíž formát jsme našli inspiraci v zahraničí," říká Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava.


Z pestré nabídky maratonu vás zveme na vystoupení klavíristů Martina Kasíka, Lukáše Vondráčka, Ivo Kahánka či Jana Bartoše. Nebude chybět ani Moravská lidová poezie v písních s Kateřinou Kněžíkovou či Zápisní zmizelého s Ľudovítem Ludhou. Fanoušci Ivy Bittové se mohou těšit na její vystoupení s Moravskou lidovou poezií třetí festivalový den s Mucha Quartetem v ostravském Cooltouru, podobně jako na Mateřštinu Jiřího Slavíka, jejíž derniéra se uskuteční v rámci České republiky právě na janáčkovském maratonu. Připraven je i bohatý doprovodný program: ať už se jedná o výlet na Hukvaldy s Jiřím Zahrádkou, předním českým odborníkem na život a dílo Leoše Janáčka, či na noční filmový klub, kde vám promítneme filmy o Janáčkovi.

Koncerty Hudebního maratonu L. Janáčka posluchači postupně vyslechnou především v ostravských kulturních prostorách (Dům kultury města Ostravy, Hudební sál – provoz Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice, Cooltour, Sál Leoše Janáčka na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, kostel sv. Václava), Krnově, Frýdku-Místku i v kostele sv. Maxmiliána v Rychalticích. Závěrečnou tečku za čtyřdenním festivalem učiní koncert v den 100. výročí samostatného Československa, 28. 10. 2018 ve 20.00 hodin, na němž zazní symfonické skladby Taras Bulba a Sinfonietta v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava. Nad koncertem převzal záštitu primátor statutárního města Ostrava spolu s hejtmanem Moravskoslezského kraje.

Zahájení prodeje vstupenek na Hudební maraton L. Janáčka startuje v úterý 26. 6. od 13.00 hodin. K dispozici bude zvýhodněná festivalová vstupenka na všechny akce festivalu, tzv. Maratonka, kterou bude možné zakoupit pouze v Janáček pointu, prodejním místě JFO v Domě kultury města Ostravy, případně objednat e-mailem.

DALŠÍ ČLÁNKY Z KATEGORIE Z OSTRAVY