ZDRAVÍ A SPORT

Proč ženy po třicítce tloustnou aneb Hormonální mezníky v životě ženy

Necítíte se poslední dobou ve svém těle? Nepochopitelně přibíráte na váze, i když jíte stále stejně, vyváženě a dokonce až dietně? Možná jsou příčiny tam, kde byste je zatím nečekaly – v hormonech. Ty v těle odpovídají za spoustu psychických i fyzických pochodů. Regulují tělesný růst a vývoj, libido a rozmnožování, metabolismus i to, jakou máme zrovna náladu. Narušení biochemické harmonie může být základem řady zdravotních potíží od podrážděnosti po chronickou únavu nebo tloustnutí. Hormonální systém ženy je zkrátka křehká nádoba a je třeba se o ni náležitě starat ve všech fázích života. Jak postupovat vám v článku poradí lektorka jógy Šárka Simonidesová.

V životě ženy se objevuje několik období, které jsou co do udržení hormonální rovnováhy náročnější. Těhotenství a kojení, to jsou hotové hormonální horské dráhy! A co teprve menopauza, ta může být pro mnohé opravdovou zkouškou! Naši snahu navíc zhoršuje fakt, že žijeme v prostředí a jíme jídlo, které je znečištěné látkami narušující přirozenou tvorbu našich hormonů.

Jako lektorka hormonální jógové terapie se na svých kurzech pravidelně setkávám s ženami všech věkových kategorií, které řeší nejrůznější symptomy hormonální nerovnováhy. Nezáleží totiž na věku, o svůj křehký vnitřní systém bychom se měli starat v každém období života. Následujícím článkem chci ukázat, jak může být hormonální jógová terapie užitečná opravdu v každé životní fázi.

Zrození vnitřní ženy v divokém proudu hormonů

Přirozené hormonální procesy v ženském těle začínají už v pubertě. Je to období plné výkyvů nálad a problémů s pletí. Startuje také menstruační cyklus, který mladou ženu proměňuje až čtyřikrát do měsíce! Uvědomění si těchto změn a naladění se na svoji cykličnost je prvním krokem ke zrození opravdové ženy, která zná svoje přednosti, potřeby i stinné stránky a umí je přijmout a náležitě si jich vážit.

Ženské tělo ale kromě přírodních hormonálních procesů umí pěkně vyvést z harmonie bujarý životní styl. Večírky, striktní diety, nedostatek spánku, kouření nebo a mnohdy zbytečná hormonální substituce představují v tomto období hrozbu pro naši hormonální rovnováhu. Ve věku do třiceti let má ale tělo ještě velkou regenerační schopnost, proto cvičení a úprava jídelníčku umí opravdové zázraky!

Své o tom ví i paní Alena, která u mě absolvovala kurz hormonální jógy s touhou po miminku: „Stále se nám nedařilo a moje tělo bylo doslova zblblé po 11-ti ročním braní hormonální antikoncepce a nemohlo se nějak dát dokupy. Půl roku žádná menstruace, natož tak ovulace, příšerná pleť plná pupínků a celková rozladěnost mě donutily hledat pomoc. Po vyzkoušení všemožných bylinek, kapek a vitamínů jsem konečně natrefila na tebe, a když jsem zjistila, že se blíží termín semináře v Brně, hned se přihlásila. Nelituji a dodnes v nejlepším vzpomínám, nejen pro tvůj přístup, vedení, ale také proto, že to není ještě ani rok a už se dívám na svou čerstvě narozenou dceru. Cvičení jsem si tedy moc dlouho "neužila", ale já se k němu vrátím, byl to skvělý každodenní start do dne.

Žena mnoha rolí a skrytý potenciál pánevního dna

Po třicítce obvykle přichází náročné období zakládání rodiny. Těhotenství, porod, probdělé noci s kojencem – to vše dokáže s naším tělem pěkně zamávat. Od ženy se očekává, že bude zvládat celé spektrum rolí – vedle matky, partnerky, kamarádky, domácí kuchařky a uklízečky se často ještě snaží o profesní realizaci. Skloubení všech činností je vyčerpávající a může vést i k narušení hormonální rovnováhy.

V této životní fázi je důležité co možná nejvíce respektovat svoje přirozené biologické rytmy a poslouchat své tělo. Pošlete muže na hory, děti k babičce a dopřejte si čas jenom pro sebe. Úkoly, které můžete, jednoduše delegujte. Prostě vypněte a stanovte si jako prioritu pro jednou sebe samu. Protože superžena znamená odpočatá a vyrovnaná žena. 

Myslete na své tělo a pečujte o něj jako o chrám. Po porodu věnujte pozornost především pánevnímu dnu. To je to totiž skrytým zdrojem naší energie ve všech oblastech života. Když je pánevní dno v kondici, tak pro nás pracuje jako dynamo, které svoji energií dobíjí celé naše tělo ve všech rovinách bytí. Na emoční rovině nám přináší radost, na fyzické podporu hlubokého stabilizačního systému a novou kvalitu sexuálního života a na energetické pocit neutuchající energie bez pocitu únavy a vyčerpání.

Na semináři jsem se potkala s paní Lenkou, která na sebe roky zapomínala. Nyní cvičí jógovou sestavu každý den a životní vitalita se jí pomalu a jistě vrací zpět: „Cvičím denně. Když to nedávám, tak alespoň kousek. Cítím, jak mám zpevněné pánevní dno a mám více a více síly cvičit cviky tak, jak mají být. Opět mi začíná být dobře ve svíčce. No prostě dávám zpětný chod k mládí. Dnes jsem nadšená. Dopadla mi dobře prohlídka na gynekologii. Mám myom na děloze a měla jsem obavu, aby lékař nehrozil operací. Teď už vím, že to dám nejen s jógou, ale i s bylinkami a mým jinak programovaným mozkem.“

Menopauza není strašák, na scénu přichází „druhé mládí“

Období přechodu je podle mnoha internetových článků náročné. Autoři straší širokým spektrem projevů jako jsou návaly horka, změny nálad nebo přibírání na váze. Do jaké míry jsou ale za těmito strašáky schované farmaceutické společnosti? A kdo určuje, jak toto období prožijete? Především jste to vy samy!

Menopauza jako zásadní mezník v životě ženy vyžaduje určitou formu uznání a přijetí. V mnohých tradičních kulturách považován za čas pro zklidnění a naladění se na svůj vnitřní svět. Je to období, kdy děti už odrostly, odcházejí z domu a dlouholetá funkce mámy na plný úvazek končí. Najednou se otevírá prostor pro další poznání a nové aktivity, na které roky nebyl čas.

Pamatujte, že menopauza není nemoc, a všechny byť nepříjemné příznaky jsou přirozenou součástí života. Ale co s nimi? Přece toto období jenom nepřetrpím, říkáte si možná.

Je spousta způsobů, jak i toto období plnohodnotně prožít. Doprovodné projevy je možné řešit mnoha přirozenými možnosti. Relaxační techniky, cvičení, zdravá a vyvážená strava nám pomohou k aktivaci tvorby hormonů. Na míru tomuto období vytvořila Dinah Rodrigues sestavu hormonální jógové terapie, jejíž pravidelné praktikování dokáže omezit nebo úplně odstranit nepříjemné projevy hormonální nerovnováhy.

Důkazem budiž žena, která se zúčastnila mého kurzu v Jihlavě: „Jelikož jsem již ročník, který potřebuje spíše srovnat hormony při menopauze, kurz mi hodně dal. Cítím se perfektně, žádné návaly, již nic podpůrného neberu. A zkvalitnil se mi pohlavní život, vím jak jsi říkala, že se vrátí vlhkost, tak ano, jestli můžu říci, tak jako za mlada :-). Cvičím pravidelně 3x týdně.“

Autorka: Šárka Simonidesová

www.svethormonalnijogy.cz

DALŠÍ ČLÁNKY Z KATEGORIE ZDRAVÍ A SPORT