Z OSTRAVY

Městská nemocnice Ostrava vlastní jedinečný špičkový přístroj

Ještě preciznější zobrazení drobných neurologických struktur, lepší stabilita i přehled. Nový přístroj, který nahrazuje současný operační mikroskop, mají lékaři Neurochirurgického oddělení Městské nemocnice Ostrava jako jediní v Česku.

Městská nemocnice Ostrava je první nemocnicí, která robotický vizualizační systém Zeiss Kinevo 900 v České republice vlastní. Díky přístroji se neurochirurgům ještě precizněji zobrazují drobné struktury míchy, mozku, mozkových cév i nervů, a tak se zlepšuje a zpřesňuje jejich práce. „Nový přístroj ulehčí práci operatérovi, zákrok je bezpečnější i pro pacienta a minimalizovány jsou také pooperační komplikace. Robotický asistent umožní preciznější zaostření na operované části těla, ke kterým je omezen přístup,“ řekl ředitel MNO Petr Uhlig. 

Hlavními přednostmi přístroje jsou robotické řízení stativu, ramen a optiky mikroskopů v šesti osách, což operatérovi umožňuje mít lepší přehled v operačním poli  a zajišťuje také stabilitu při výkonu. Obsahuje navíc unikátní sondu QEVO, díky které lékař uvidí i struktury "za rohem", což v současnosti používaný mikroskop neumožňoval. Samozřejmostí je i kontrastní zobrazení cév mozku (videoangiografie), kontrastní zobrazení některých nádorů mozku (fluorescence) a dokonalejší propojení mikroskopu se systémem pro snadnou orientaci v hliubkových strukturách mozku (neuronavigace). 

„Přesně podle našeho plánu pokračujeme v modernizaci nemocnice. To se týká nejen rekonstrukce budov a nové výstavby, ale také obměny vybavení jednotlivých oddělení. Nákup přístroje, který jinde v České republice zatím k dispozici nemají, jen potvrzuje, že to s modernizací myslíme opravdu vážně. V současné době máme ve speciálně zřízeném fondu pro rozvoj nemocnice několik stovek milionů korun. Je jisté, že další obměna přístrojového vybavení v nemocnici nás čeká i v dalších měsících,“ dodal náměstek primátora pro zdravotnictví Michal Mariánek. Ve fondu pro rozvoj nemocnice je aktuálně téměř 471 milionů korun.

DALŠÍ ČLÁNKY Z KATEGORIE Z OSTRAVY