ZDRAVÍ A SPORT

Jarní únava

Co způsobuje jarní únavu a jak s ní pryč Taky už jste v okolí slyšeli, že na někoho padla jarní únava? Že se cítí slabý a ospalý a vy jste si pomysleli, jaká je to zvláštní náhoda, protože vy taky? Jarní únava není žádný výmysl, má své biologické opodstatnění. Ve větší či menší míře ji zažíváme všichni, kteří jsme přečkali zimu. Jak s ní co nejrychleji zatočit?

Hlavním důvodem, proč pociťujeme takzvanou jarní únavu, je to, že v předcházejících měsících dostal náš organismus pěkně zabrat. I když nám to tak nepřišlo, nejen, že jsme mu nedopřávali všechno, co by se mu líbilo, ještě jsme tělo huntovali nadměrnému vystavování rizikům. Ale nemůžeme za to, to všechno je vina zimy.

Přes zimu je všechno jinak

Co přes zimu trpí nejvíc, je náš imunitní systém. Pracuje na plné obrátky, chrání nás proti přemnoženým virům a bakteriím v přeplněných dopravních prostředcích, proti častým a velkým změnám teplot, apod. Není divu, že se po takovém zápřahu cítíme vyčerpaní.

Další zajímavostí je, že automaticky v zimě volíme potraviny s vyšší energetickou hodnotou, tělo na svou ochranu prostě potřebuje v zimě o trošku víc paliva. Takže víc jíme tučné, sladké, méně zase ovoce, zeleninu a vlákninu. Nešťastný a vyčerpaný je z toho žaludek, játra a žlučník.

No a v neposlední řadě je v zimě více tma. Samozřejmě. Teoreticky by nás to mělo motivovat k delšímu spánku, ale to my zase ne. V zimě tak roste spotřeba alkoholu, což taky organismu nepřidá. S tmou a špatnou náladou souvisí nedostatek slunečních paprsků, který zase vyvolává v našem těle nedostatek vitaminu D, vitaminu dobré nálady.

jarniunava2

Jak se nastartovat

Fyzickou únavu odstraníte změnou jídelníčku, zkuste vědomě sahat po co nejvíce přírodních vitamínech, minerálech a jiných prospěšných látkách, ale nic vám nevynahradí pobyt na sluníčku. Ideálně spojený s psychickým relaxem a aktivním odpočinkem, myšleno pohybem. A jelikož už se blýská ne teplejší časy, je možné vyrazit ven.

Pokud chcete jen tak na procházku někde kolem Ostravy, podívejte se na několik tipů, kam se vydat. Nelíbila by se vám třeba komentovaná prohlídka?

Ideální proti jarní únavě ovšem je donutit se aspoň trošku ke sportu. Co takhle in-line? V parcích potkáváme běžce už vlastně běžně, tak proč si nezajezdit, dokud nejsou okruhy plné? Už jste vyzkoušeli evropský unikát, In-line park? Od 9.00 do 17.00 jsou zdarma v ulici U Cementárny naproti Ferony přístupné hned tři dráhy o různé délce, a to až do 1200 m.

Oblíbeným cílem inlinistů je také přehrada Olešná. Sice už je to výlet a nedojede tam zrovna tramvají, ale zase výhledy a dlouhá trasa stojí za to. Ve Vratimově podél Ostravice je trasa tyky moc hezká, stejně tak v Polance (věděli jste, že můžete dojet ze Svinova až do Jistebníku?) nebo z lávky Unie (Hradní lávky) na Landek.

Možností je v Ostravě doopravdy hodně, stačí si vybrat, odhodlat se a vyrazit. Teple se obléct a vydat se pěšky, na bruslích, na kole nebo se psem… Pokud je pohyb na slunci nejlepší zbraní proti jarní únavě, Ostrava a okolí jich nabízí celý arzenál!

DALŠÍ ČLÁNKY Z KATEGORIE ZDRAVÍ A SPORT