„S technikou je to jako s ohněm.“
Uchránit dnešní děti před moderními technologiemi a sociálními sítěmi je téměř nemožné. Můžete je ale s nimi naučit pracovat tak, aby to pro ně bylo bezpečné. Pokud si na to sami netroufáte, svěřte své ratolesti do rukou profíků ze Swanky. „Inspirujeme a motivujeme děti zacházet s vymoženostmi technického pokroku užitečně, odpovědně a s přidanou hodnotou,“ říká majitelka Swanky Kristýna Dekická.
Už třetím rokem mají ve Swanky kromě učení jízdy a brždění na bruslích i výuku skateboardingu či zábavné vědy a techniky formou HI-TECH příměstských kempů. „Podle Swanky filozofie není ideální děti izolovat od technického pokroku, který neoddělitelně patří k naší společnosti. S chytrými telefony, notebooky nebo digihrami je to stejné jako s ohněm. Buď je dětem zakážete, nebo jim ukážete, jak s nimi pracovat bezpečně a užitečně,“ vysvětluje nám Kristýna Dekická. Během kurzů se tak snaží naučit děti zacházet s vymoženostmi technického pokroku užitečně, odpovědně a s přidanou hodnotou. „Například neučíme hrát děti digihry, ale učíme je základy programování. Neučíme děti žít na sociálních sítích, ale ukazujeme jim, kdy sociální sítě pomáhají a kdy mohou škodit. Také děti nebereme na WOW pomíjivé atrakce a expozice, ale bereme je do dílen elektromobilů či superpočítačového centra. Každý rok mixujeme zcela nový program.“
Každý den kempu je zaměřený na jinou oblast vědy a techniky. Letos jsou vypsány čtyři turnusy, během kterých například malí technici zažijí den plný barevných pokusů z chemie, vyzkouší si tisk na 3D tiskárně, naprogramují si mini robota. Jindy zase pomocí mikroskopů budou hledat život ve vesmíru, s GPS se pokusí najít poklad, podívají se do dílny elektromobilů, zjistí, k čemu se používá na univerzitě Superpočítač, naučí se bezpečně používat sociální sítě nebo zjistí, jak a čím vlastně vydělávají jejich oblíbení youtubeři. „Jako kontrast k vymoženostem vědy a techniky si vyzkouší sfárat do dolu a pocítí, jaký je rozdíl pracovat tvrdě vlastníma rukama, a ne jen hlavou.“
Program je vhodný pro děti od 6 do 12 let. Instruktoři rozdělí první den malé studenty na dvě skupinky v maximálním počtu 15 dětí podle věku. Jak nám řekla Kristýna Dekická, jednotlivé workshopy v programu jsou pak přizpůsobeny věku přihlášených dětí. „Například základy programování se obě skupiny učí s inovativními výukovými mini roboty OZOBOT, ale každá skupina má program uzpůsoben tak, aby si z workshopu odnesla zážitky a nové vědění na úrovni, která je adekvátní jejich věku.“ Základna HI-TECH kempů je ve Vědecko-technologickém parku v areálu Vysoké školy Báňské v Ostravě-Porubě, se kterým Swanky druhým rokem spolupracuje. Areál kromě moderních učeben nabízí také šatnu nebo restauraci, kam se chodí s dětmi na oběd.
Kemp je organizován formou příměstského „tábora“ a trvá od pondělí do pátku. Rodiče sem své děti mohou přivézt ráno od půl osmé. V devět hodin začíná dětem aktivní program. Konec programu je v 15:30 hodin a rodiče si mohou své děti vyzvedávat do čtvrté hodiny odpolední. Samozřejmostí je dopolední pauza na svačinu a polední na oběd s odpoledním klidem. „O děti se stabilně stará tříčlenný Swanky tým, který děti provází na programy a z nich. Programy jsou vedeny externisty a profíky jednotlivých oborů na různých pracovištích,“ dodává Kristýna. Některé děti sem chodí každé léto už několik, což potvrzuje Jana Mentlíková. „Syn byl maximálně nadšený ze spousty nových vědomostí, zábavy a pokusů, které mohl vidět či dokonce si sám připravit. Se Swanky bude letos trávit již třetí léto a vždy zde najde fajn partu kamarádů a báječné usměvavé to lektory.“
U programů, které nejsou v docházkové vzdálenosti od základny, je zajištěn v rámci ceny kempu autobus. Rodiče tak děti ráno svážejí vždy do Vědecko-technologického parku a vyzvedávají je také tam. A co byste měli dítku sbalit s sebou? Rozhodně dostatek pitného režimu, lehkou svačinku a také nějaké kusy na přivlečení a převlečení, kdyby pozlobilo počasí nebo oběd.
Swanky charita
Nejznámější Swanky akcí jsou letní vyjížďky na kolečkových bruslích s názvem Ostrava na kolečkách, kdy se uzavře celá Hlavní třída v Ostravě-Porubě a lidé si užívají bezstarostné ježdění. „Pro náš tým jsou večerní jízdy porubskou promenádou srdcovou záležitostí. Každý rok zaznamenáváme famózní účast, ale stojí nás nemalé úsilí a hodiny příprav, aby akce byla každý rok pro veřejnost zcela zdarma.“ Už druhým rokem má navíc poslední letní vyjížďka s názvem Srdce na kolečkách charitativní přesah. „Účastníci přispívají svým startovným na konkrétní děti z Ostravy, které bojují se závažným hendikepem. Letos jedeme pro naději ročních dvojčátek Týny a Rádi. Narodili se se svalovou muskulární atrofií, která je v tuto chvíli neléčitelná, ale jsou zařazeni do programu testování nového léku v Německu. S touto jedinou nadějí na dlouhý život souvisí řada nákladů na léčbu, které mohou účastníci alespoň částečně finančně pokrýt účastí na srpnovém závodu 25. srpna,“ uzavírá Kristýna Dekická. Přijďte se k nám provětrat i Vy a přispějme společně dobré věci!