Ostravský Louskáček okouzlí Vaše Vánoce!
Louskáček je divadelní baletní pohádková inscenace na náměty příběhu Ernesta Theodora Amadea Hoffmanna s hudbou Petr Iljič Čajkovského. Svou úplně první premiéru měla inscenace 18. prosince 1892 v Mariinském divadle v Petrohradě. Představení z dílny ostravského tanečního studia Happy Day spatřili diváci poprvé 19. prosince. Pokud jste ho neviděli, máte 26. prosince jedinečnou šanci.
Nádherná vánoční pohádka Vás rozhodně nenechá chladnými. Krásné kostýmy, taneční výkony dětí ostravského tanečního studia Happy Day a příběh, který nikdy nezestárne. To je Louskáček, jak ho můžete vidět ve sváteční den. V hlavní roli Kláry se představí talentovaná Anita Šačiri. „V Happy Day tancuji čtyři roky a dovedla mě sem mamka,“ začala své představení malá tanečnice. Za tu dobu hrála v představení Šípková Růženka, Zvonilka, Happy Day Pomáda a dalších. „Na tanci se mi libí jeho vášeň,“ neskrývá nadšení. V Louskáčkovi se představí v titulní roli. „Hraju malou Kláru, která se s Louskáčkem vydává do říše snů, aby mu ukázala, že pravá kouzla se nedělají mávnutím ruky, ale srdcem.“ Louskáček je totiž zakletý princ, který byl zlý a chamtivý a proto byl začarován do podoby dřevěné hračky.
Na velkolepé představení se taneční studio Happy Day chystá od září a celkem na jevišti zatančí přes padesát dětí. „Přípravy byly velmi složité,“ říká s úsměvem i únavou ve tváři vedoucí tanečník Honza Seitl. „Vyžaduji preciznost a udržet pozornost a stabilní výkony dětí je v dnešní době opravdu těžké, zvláště u těch v pubertě!“ Na show bylo potřeba nejen vytvořit choreografii, ale také kostýmy, scénu a na všem se podílely hlavně rodiče dětí. „Jsou skvělí a já jim moc děkuji za pomoc i pevné nervy. Tréninky dětí se postupně zintenzivňovaly a kolikrát jsme tančili i čtyři hodiny denně každý den,“ vysvětluje bývalý baletní sólista Seitl. Ten s baletem začal ve čtyřech letech, po konzervatoři tancoval Jan Seitl v Olomouci, bohaté zkušenosti ale nasbíral i v zahraničí. Absolvoval stáž v lotyšské Rize a hostování v Německu. Ze zdravotních důvodů, ale musel aktivní kariéru po návratu do Česka ukončit. Nyní vede ostravské studio Happy Day v Ostravě-Bělském Lese.
Příběh:
I. jednání
V malém městečku se o vánočních svátcích scházejí hosté. Děti nedočkavě čekají, kdy už konečně uvidí vánoční stromeček a dárky. Vytoužený okamžik nastává a přede všemi se otevírá pohled na nazdobený stromek. Pod ním nachází malá Klárka dárek od svého strýčka – veselou hračku Louskáčka, který snadno louská oříšky. V masce kouzelníka se objevuje dětmi nepoznaný strýc Kláry a Frantíka a děti jsou nadšené jeho uměním oživovat jejich hračky a vymýšlet pro ně zábavy. Bratr Klárky Frantík, velký nezbeda a posměváček, nechtěně louskáčka Klárce rozbije. Strýc umí ale všechno a Klárce loutku opraví. Večer skončil a hosté se rozcházejí. Klárka něžně konejší svého polámaného kamaráda a odchází spát. Snad se jí bude zdát třeba o Myším králi, princi a princezně, které viděla v loutkovém divadle…
Noc. Klárka spí v postýlce spolu se svou zamilovanou hračkou – Louskáčkem. Zdá se jí podivuhodný sen, v němž je její kmotr skutečným kouzelníkem, a rozehrává velký fantaskní příběh Klářina snu, kde hlavní postavou je oživlý Louskáček. Ten vítězí v bitvě s myší armádou, definitivně poráží zlého Myšího krále, a proměňuje se v krásného prince. Vydávají se spolu na dalekou a kouzelnou cestu…
II. jednání
Klárka a princ Louskáček se ocitají v pohádkové zemi, kde je vítají hosté slavnosti, kteří přicházejí z různých zemí. Všichni vesele oslavují a tančí. Ale vše to byl kouzelný sen. Skončila noc a s ní odešlo i noční snění. Začíná nový den, Klárka se probouzí doma u vánočního stromečku a na jejím klíně leží louskáček jako pouhá hračka…
Chcete tuto kouzelnou pohádku prožít s dětmi tanečního studia Happy Day Dance na scéně v Domě kutury města Ostravy? Máte jedinečnou možnost 26. prosince od 10:00 hodin. Přejeme vám krásný umělecký zážitek a doufáme, že příběh dívky Kláry a prince Louskáčka vstoupí i do vašich snů. Vstupenky koupíte v Domě kultury nebo Ostravských informačních centrech.